Mažoretky-Ždánice

Témata

Ždánice 10.7.

P7100030.JPG

Do Ždánic přijely

čtyři generace Laudonů

a mažoretky u slavnostního přívítání byly také

Do Ždánic přijelo více než třicet potomků Ernsta Gideona Laudona, který si zde před II. světovou válkou pronajal vilu. Téměř všichni měli jeho příjmení. Ačkoliv rod slavného generála Laudona je spjatý především s Bystřicí pod Hostýnem, jeho větev žijící téměř výhradně ve Vídni tíhne ke Ždánicím.

P7100034.JPG

Roxanky pozdravily svým vystoupením

celou rodinu Laudonů

na kavárně kulturního domu

Vzpomínky na Ždánice byly u tehdejších dětí tak silné, že přežívaly ve vyprávěných vzpomínkách stejně jako znalosti stopy rodu ve Ždánicích. Víkendová návštěva tak měla o městě velmi dobrý přehled. Ti nejstarší se například pídili po stole, na kterém slavný generál studoval před mapy bojových tažení. Věděli, že je součástí výbavy muzea. Laudoni byli také nadšení současným využitím zámecké vily, ve které jejich předek žil. Sídlí tam kromě jiného lékaři a také Síň sportu.

Ačkoliv se podle slov potomků u Laudonů už po generace mluví v domácnosti německy, někteří uměli solidně česky. „Učil jsem se z vlastní vůle. Moje žena se učí také. Dochází na hodiny,“ svěřil se Ernst Gideon Laudon, organizátor výpravy a držitel totožného jména jako zmíněný prvorepublikový nájemce vily. Přivezl do Ždánic nakonec přesně jednatřicet zástupců čtyř generací Laudonů ve věkovém rozmezí od tří do pětaosmdesáti let. Chyběli mezi nimi ovšem první potomci Ernsta Gideona, kteří už nežijí. Ti už ale ve Ždánicích byli v devadesátých letech minulého století.